Backpack Nerd

There and back again..

Backpack Nerd

Белмекен на квадрат - язовир и връх

 

Имаш желние за планински преход, но не ти се покоряват първенци или не ти се блъска в навалицата на популярните дестинaции в този сезон? Предлагам ти разходка до Белмекен.

Минеш ли веднъж по язовирната стена се огледай в дясно и паркирай на обособения паркинг. Там ще видиш и информационна табела за Национален парк Рила. От тук започва и твоето приключение.
Пътеката е добре отъпкана и ясно се различават коловози от превозни средства, водещи най-вероятно до хижа Белмекен. Тръгваш по тях.
Малко след началото се появява и бяло-червено-бяла маркировка, която се губи във втората половина на прехода. Върхът остава в дясно и е ясно различим - точно над язовира. На моменти се съмнявахме в поетата посоката, защото пътеката ни водеше в ляво, но това не трябва да те притеснява - просто леко заобикаля целта.
Последните метри са с малко по-голям наклон, но спокойствието и панорамните гледки, очакващи те на върха си заслужават пролятата пот. Не забравяй да си отвориш шоколада, който си сложил предвидливо в раницата докато се любуваш на Рилските красоти. Белмекен е връх в Ибърския дял на Рила планина и е висок 2626 метра.

Имахме интересна среща по пътя с един любопитен лалугер, който ту се подаваше, ту се скриваше в своето убежище докато слизахме към язовира.

Цялата разходка ни отне около 6 часа. Като в това време се включват няколко големи почивки и фотографски паузи.
По пътя няма вода, та в летния сезон е хубаво да имаш поне литър тръгвайки нагоре.

 
Началото на пътеката за връх Белмекен
Язовир Белмекен
По пътя за връх Белмекен
Язовир Белмекен
Язовир Белмекен
Язовир Белмекен
Връх Белмекен
По пътя за връх Белмекен
Около връх Белмекен, Рила
Около връх Белмекен, Рила
Язовир Белмекен от връх Белмекен, Рила
Язовир Белмекен от връх Белмекен, Рила
Връх Белмекен, Рила
Връх Белмекен, Рила
Връх Белмекен, Рила
Любопитен лалугер на Белмекен
Белмекен
Белмекен
Белмекен
Искаш да обсъдим нещо по темата? Пиши ми през контактната форма »
Обратно към всички статии »
 

Други статии

Калофер - мъжко хоро 2018
Калофер - мъжко хоро 2018

Калофер - там, където традициите се бранят. Богоявление и мъжкото хоро - 6 януари 2018.

Зимен Черни връх през Златните мостове
Зимен Черни връх през Златните мостове

Еднодневен преход от местност Златните мостове до Черни връх включващ много сняг и боб чорба за награда.

В полите на Витоша - от Бояна до Боянския водопад и Боянското езеро
В полите на Витоша - от Бояна до Боянския водопад и Боянското езеро

Есенна разходка до Боянското езеро и Боянския водопад, включваща живописни гледки и приятно отклонение към панорамна поляна над София.

Разходка до Алекови водопади, Витоша
Разходка до Алекови водопади, Витоша

Приятна разходка из Витоша планина - Алекови водопади през есента.

Обратно към всички статии »